Nyheter – mars 2018
Nyheter – december 2017
Nyheter – oktober 2017
Nyheter – juni 2017
Nyheter – februari 2017
Nyheter – januari 2017
Nyheter – januari 2016

Hyttan får ny ordförande

Publicerad fredag 13 mar 2015, 00:00

NYHETERManne Swedberg, känd mångsysslare inom byggnadsvårdsområdet, ny ordförande för Lerums Byggnadshytta.

Föreningens årsmöte avhölls igår i Snickarverkstan på Bävsjöryd Såg. Nio personer mötte upp inför mötet som förutom sedvanlig formalia även innebar avtackning av Magnus Hallberg, föreningens eminente ordförande i över 12 års tid (!), som nu på egen begäran avgår för att ägna mer tid till familjen.

Till ny ordförande valdes Manne Swedberg, som var med och startade föreningen år 1993 och sedan dess på olika sätt varit aktiv i verksamheten. Manne presenteras så här i senaste kursprogrammet för Slöjd & Byggnadsvård på Nääs:

"Kursledare är möbelsnickaren, bonnasnickaren och byggnadsvårdaren Manne Swedberg som själv började sin bana med att gå snickeriutbildning på Nääs. Manne är mycket rutinerad och arbetar både som kursledare och rådgivare inom byggnadsvård för Slöjd & Byggnadsvård. Han utför även mindre finsnickeriuppdrag genom sitt företag."

Vi säger STORT TACK till Magnus och önskar Manne varmt välkommen som ordförande för Lerums Byggnadshytta!

  Den här webbplatsen använder cookies för att alla funktioner och tjänster ska fungera, samt förbättra användarvänligheten.