Nyheter – mars 2018
Nyheter – december 2017
Nyheter – oktober 2017
Nyheter – juni 2017
Nyheter – februari 2017
Nyheter – januari 2017
Nyheter – januari 2016

Resurspool för medlemmar

Publicerad måndag 29 jun 2015, 00:00

NYHETERLerums Byggnadshyttas fd. Maskinpool nylanseras nu som RESURSPOOL där föreningens medlemmar gratis kan hyra ut egna, och billigt hyra andras verktyg, maskiner, redskap och lokaler. Resurshushållning & Dela-ekonomi helt enkelt :)

Lerums Byggnadshytta ideell förening tar nu ännu ett viktigt steg för att bidra till bättre miljö och resurshushållning samt bättre ekonomi för sina medlemmar. Vi har gjort om vår "gamla" Maskinpool och nylanserar den idag i helt ny tappning som RESURSPOOL med utökat innehåll och nya möjligheter! Här kan alla medlemmar* GRATIS HYRA UT egna resurser, och lätt hitta andras att HYRA FÖR BILLIG PENG.

Hyttan förmedlar alla kontakter utan kostnad, eftersom vi vill gynna föreningslivet genom ökade kontakter mellan medlemmarna. Samtidigt hoppas vi såklart att detta skall locka många nya medlemmar till föreningen**... Alla kan i vart fall nu glädjas åt ännu en nyttig förmån genom sitt medlemskap!

Exempel på resurs i POOLEN.

OBS! RESURSPOOLEN är endast för medlemmar i Lerums Byggnadshytta och nås via länk som visas på föreningens hemsida när man loggat in som medlem där. POOLEN förmedlar de resurser som föreningen och enskilda medlemmar lagt in där - vad som finns inne för tillfället får man reda på genom att kontakta den som ansvarar för varje resurs. Kontakta info@lerumsbyggnadshytta.se om du vill veta mer hur det fungerar!

*Gäller ej medlemmar i Bävsjöryd Sågs Vänförening.

**Medlemskap i Lerums Byggnadshytta kostar 200 kr per år - mer info på vår hemsida!

  Den här webbplatsen använder cookies för att alla funktioner och tjänster ska fungera, samt förbättra användarvänligheten.